Olimpiskās spēles notiks no 5. līdz 21.augustam. Pirmdien visos sporta veidos noslēgusies atlase, bet jau ceturtdien plānots izziņot galīgo Latvijas izlases sastāvu.

Vrubļevskis atzīmēja, ka kopā 11 sporta veidos Olimpisko kvalifikāciju izpildījis vai īpašo ielūgumu saņēmis 31 sportists, ko federācijas drīkst akceptēt un ieteikt iekļaušanai Olimpiskajā komandā. Tiesa, pagājušajā nedēļā Eiropas čempionātā nopietnu ceļgala traumu guva šķēpmetēja Līna Mūze, kurai paredz astoņus mēnešus ilgu atveseļošanās laiku.

Pirms četriem gadiem Londonas Olimpiskajās spēlēs Latvijas delegācijas pieteikumā bija 46 sportisti, bet uz starta stājās 45 no viņiem, jo Latvijas rekordists 100 metru sprintā Ronalds Arājs mēnesi pirms starta Eiropas vieglatlētikas čempionātā guva Ahileja cīpslas traumu. Savukārt lielākais sportistu skaits tika sasniegts 2008.gadā Pekinā, kad kvalifikācijas normatīvus bija izpildījuši 50 atlēti, sacensībās piedaloties 48 no viņiem.

Kā norādīja Vrubļevskis, viens no dalībnieku skaita samazināšanās iemesliem ir fakts, ka vieglatlētikā atcelti A un B kvalifikācijas normatīvi, bet noteikta viena norma, kas augstāka par kādreizējo B normatīvu. "Kaut skaits ir mazāks, komandas vidējā kvalitāte ir augstāka, jo 10-12 atlēti gatavi cīnīties par visaugstākajiem rezultātiem un vietām, ko viņi ir pierādījuši ar savu sniegumu gan šajā, gan iepriekšējā sezonā," uzskata LOK prezidents.

Līdz šim pēc neatkarības atjaunošanas Latvijas vismazāk pārstāvētās Vasaras Olimpiskās spēles bija 2004.gadā Atēnās, kad piedalījās 32 sportisti 11 sporta veidos, tomēr tieši tās bija sekmīgākās, jo tika gūtas četras sudraba godalgas.

Vrubļevskis norādīja, ka nevar vilkt vienlīdzības zīmes starp Atēnām un Riodežaneiro, taču arī šoreiz ir pamats cerēt uz labiem rezultātiem. "Vairākos sporta veidos mums ir sportisti, kuri kāruši kaklā medaļas gan Eiropas, gan pasaules čempionātos, gan Pasaules kausos un dažādās citās sacensībās. Mūsu atlēti ir starp pasaules ranga līderiem savos sporta veidos un disciplīnās. Līdz ar to veiksmes gadījumā vajadzētu būt labiem rezultātiem."

Pagājušajā nedēļā Olimpiskajā kvalifikācijas turnīrā Serbijā startēja Latvijas vīriešu basketbola izlase, kas pusfinālā ar 70:77 piekāpās Puertoriko. Savukārt turnīra finālā mājiniece Serbija ar 108:77 sagrāva Puertoriko un izcīnīja ceļazīmi uz Olimpiskajām spēlēm.

Vrubļevskis uzskata, ka Latvijai šajā turnīrā bijusi laba komanda, tomēr nekvalificēšanās Olimpiskajām spēlēm ir likumsakarīgs rezultāts. "Daži momenti izlases spēlē liecināja, ka komanda ir laba un cenšas izdarīt visu pēc iespējas labāk. Var teikt, ka cīņā ar Puertoriko izšķirošos brīžos neveicās, bet, iespējams, tas arī bija likumsakarīgs rezultāts, jo Puertoriko ir augstāka līmeņa komanda. Grūti cerēt uz panākumu spēlē, kurā no 26 trīspunktu metieniem var trāpīt tikai trīs."

Latvijas Olimpiskās izlases jaunākā dalībniece būs 17 gadus vecā burātāja Ketija Birzule, kura saņēma ielūgumu piedalīties Olimpiādē. "Viņa bija trešā vai ceturtā zem svītras kvalifikācijā. Acīmredzot kādas valstis vai sportisti neizmantoja kvotas. Diez vai viņa brauc cīnīties par medaļām, bet gan krāt pieredzi. Tokijas spēles 2020.gadā būs viņas īstās," teica LOK prezidents, kurš pauda, ka neesot lielu pārsteigumu Olimpiešu rezultātos pirms Olimpiskajām spēlēm, taču negaidīts bijis šķēpmetēja Zigismunda Sirmā triumfs pagājušajā nedēļā Eiropas čempionātā.

"Zigismunda Sirmā zelta medaļa Eiropas čempionātā var teikt ir pārsteigums. Sekojot, kādi bija rezultāti sezonas garumā, godalga nāca negaidīti. Tāpat arī ņemot vērā to, cik grūti viņam bija izpildīt Olimpisko kvalifikācijas normatīvu. Eiropas čempionātā stabilā metienu sērija ir viens no rādītājiem, ka viņš šosezon ir ļoti rūpīgi gatavojies. Dievs dod, tagad neatslābt līdz startam Riodežaneiro," teica Vrubļevskis.

Gatavojoties Olimpiskajām spēlēm, LOK atlikuši vien daži organizatoriski jautājumi. "Galvenokārt atlikuši jautājumi saistībā ar lidmašīnas biļešu iegādi tiem sportistiem, kuri Olimpiskajā komandā iekļuva pēdējā brīdī, bet tādu nav daudz. Lielākajai daļai biļetes ir jau kabatā. Vēl tikai katram sportistam jāizsniedz pienākošais ekipējums. Pirmie sportisti uz Riodežaneiro dodas jau 18.jūlijā," pastāstīja LOK prezidents.

Jau vēstīts, ka vairāki pasaules sportisti Zikas vīrusa draudu dēļ atteikušies piedalīties Olimpiskajās spēlēs. Zikas vīruss pirmoreiz tika konstatēts 1947.gadā Āfrikā, bet tika uzskatīts par relatīvi vieglu slimību, līdz pērn tika paziņots par tā pašreizējo uzliesmojumu Latīņamerikā.

"Potes pret Zikas vīrusu nav, taču visi sportisti ir vakcinēti pret A un B hepatītu. Tas ir maksimums, ko var izdarīt. Šajā laikā Riodežaneiro ir agrs pavasaris jeb ziemas beigas, tāpēc jācer, ka odu aktivitāte nebūs ļoti liela. Cerams, ka mūsu ekipējums - apģērbs ar garām piedurknēm, cepures un kapuces - pasargās mūs no moskītiem," norādīja Vrubļevskis.

Zikas vīrusu pārnēsā "Aedes" ģints odi. Lielākoties tas nav bīstams dzīvībai, bet ar šo saslimšanu tiek saistīti aizvien biežāki gadījumi, kad Latīņamerikā, īpaši Brazīlijā, piedzimuši bērni ar pārmērīgi mazu galvu un smadzenēm. Pret Zikas vīrusu līdz šim nav izstrādāta vakcīna vai zāles.

Jūnijā Pasaules Veselības organizācija pauda, ka pastāv ļoti zems risks Zikas vīrusa izplatībai plašāk pasaulē pēc gaidāmajām olimpiskajām un paraolimpiskajām spēlēm, jo sacensības norisināsies laikā, kad Brazīlijā ir ziema.