LONDONA, Aug 10, BNS - Par divkārtēju olimpisko čempionu piektdien kļuvušais BMX braucējs Māris Štrombergs Londonas olimpiskās spēles nosauca par savas karjeras augstāko punktu, jo nevienās citās sacensībās viņam par uzvaru nekad nav bijis jācīnās tik smagi.

Štrombergs Latvijas žurnālistiem teica, ka vissmagākais pārbaudījums Londonas olimpiskās spēles viņam bija psiholoģiski, nevis fiziski.

"Neaprakstāmas sajūtas, grūti tam noticēt. Šīs sacensības [olimpiskās spēles] man ir visnozīmīgākās, un nekad vairs tik lielu un svarīgu maču psiholoģiskā ziņā man nebūs," pastāstīja Štrombergs, kurš pirms četriem gadiem palika nepārspēts arī Pekinas olimpiskajās spēlēs. "Finiša taisnē sajūtas bija līdzīgas kā Pekinā, varbūt šoreiz riteni finiša taisnē tik traki neaizmetu," viņš piebilda.

"Smags bleķis," ar kaklā pakārtu olimpiskā čempiona zelta medaļu, smejoties teica Štrombergs. Jautāts, vai viņš jūtas pa īstam laimīgs, Štrombergs teica: "Jā, viennozīmīgi".

Pirms starta Londonā Štrombergam nedaudz pietrūcis ticības sev, jo viņam šķitis neiespējami, ka olimpiskajās spēlēs BMX iespējams uzvarēt divas reizes pēc kārtas. Tas 25 gads veco sportistu piebremzējis un viņam traucējis. Ne tik pārliecinošos rezultātus Londonā sacensību pirmajās kārtās aizvadītajos braucienos Štrombergs izskaidroja ar spriedzi un nervu stāvokli, taču vēlāk izdevies noķert īstās cīņai nepieciešamās sajūtas.

"Ar katru braucienu palika arvien labāk, un pēc trešā pusfināla biju noķēris vajadzīgo sajūtu. Zināju, kas jādara.. pirms fināla sākuma jau biju iekšā savā braucienā, biju autopilotā un neatceros, ko man teica treneris," paskaidroja Štrombergs.

Karjeru BMX Štrombergs plāno turpināt, taču viņš neuzskata, ka vēl kādas sacensības spriedzes un psiholoģiskās slodzes dēļ varētu līdzināties Londonas olimpiskajām spēlēm. Štrombergs solīja, ka gatavosies arī nākamajām olimpiskajām spēlēm 2016.gadā Riodežaneiro. Viņš paļaujas, ka vēlāk karjerā konkurentus varēs pārspēt uz pieredzes rēķina, un Štrombergs neuzskata BMX par sporta veidu tikai jaunajiem.

Pusfināla braucienos Štrombergs pieļāvis sev netipiskas kļūdas startā, lai gan brauciena sākumu sportists uzskata par savu trumpi cīņā ar konkurentiem. Savukārt trasē un virāžās Štrombergam izdevies nobraukt ļoti labi, kas viņam neesot tipiski. "Mans jājamzirdziņš ir starts un pirmā taisne, un tieši to es nevarēju salikt kopā," viņš teica. "Tie bija nervi, kas man traucēja to izdarīt," piebilda sportists.

Štrombergs pastāstīja, ka finālā viņam izdevies, trenera Ivo Lakuča vārdiem sakot, uzlikt klapes, kas ļāva maksimāli koncentrēties braucienam. Pusfinālu braucienos šādu maksimālu koncentrēšanos panākt vēl neizdevās. Štrombergs apstiprināja, ka finālā viņam izdevās izslēgt galvu un ieslēgt instinktus, ko pats viņš iepriekš nosauca par laba rezultāta ķīlu.

Ilgas sarunas ar Lakuču Štrombergs risinājis trešdien un ceturtdien, pastāstot trenerim, ka nevar noķert savas īstās sajūtas. Savu starta sajūtu meklēšanu Štrombergs nosauca par tomēr individuāli risināmu lietu, kur palīdzība no malas īsti nav iespējama. "Likās, ka esmu būrī iesprostots un nevaru īsti atvērties, sevi visu parādīt," viņš teica.

Pirms finālbrauciena sākuma Štrombergs jau bijis diezgan pārliecināts par sevi, lai gan nav izticis bez satraukuma. Finiša taisnē Štrombergs jau kontrolēja brauciena gaitu, un konkurenti viņa uzvaru vairs nespēja apdraudēt. Savukārt trases vidū sāncenšu spiediens bija ļoti nopietns, un cīņa par uzvaru vēl turpinājās, lai gan Štrombergs bija ieguvis būtisku pārsvaru.

Lielākās pateicības Štrombergs, pirmkārt, veltīja trenerim Lakučam, vecākiem un visiem, kas viņa gaitām sekoja Latvijā. Čempions neaizmirsa arī olimpiskās komandas biedrus Rihardu Veidi un Edžu Treimani, kuru attieksme treniņos dzinusi uz priekšu arī Štrombergu. Pēc lieliski veiktā pēdējā pusfināla brauciena Treimanis būtu pelnījis arī vietu finālā, uzskata Štrombergs.

Turpmāko profesionālo karjeru Štrombergs saista ar ASV, bet nākamās divas nedēļas viņš būs Latvijā, lai atpūstos. "Līdz mēneša beigām būšu Latvijā. Gribēšu vienkārši atpūsties. Pāris dienas izslēgšu no savas dzīves internetu un telefonu, tā būs labākā atpūta," sacīja olimpiskais čempions. Viņš plāno paspēt veltīt laiku sev un ģimenei, kā arī draudzenei, kas atbrauks no Amerikas. Pēc tam Štrombergs dosies uz ASV, kur septembra sākumā turpinās sacensību sezonu.

Jau ziņots, ka olimpiskajā finālā Štrombergs aiz sevis atstāja tuvāko sekotāju Semu Vilogbiju no Austrālijas.

BNS, (371) 67088625, [email protected]