RĪGA, JUL 27, BNS - Ar ekscentriskiem priekšnesumiem, amatpersonu uzrunām un valstu delegāciju parādi naktī uz sestdienu Londonas olimpiskajā stadionā atklāja XXX Olimpiādes spēles, kuru sākums apliecināja organizatoru radošo izdomu un britu humora izjūtu.

Spēles par atklātām pasludināja Lielbritānijas karaliene Elizabete II, bet pirms viņas klātesošos uzrunāja Starptautiskās olimpiskās komitejas (SOK) prezidents Žaks Roge un spēļu organizācijas komitejas vadītājs Sebastjans Ko, sagaidot Londonā visas pasaules olimpiešus.

Pēc olimpiskās himnas atskaņošanas, olimpiskā karoga pacelšanas un olimpiskā zvēresta nodošanas olimpisko uguni stadionā centrā iededza septiņi jaunie Lielbritānijas sportisti. Simtiem aplī izklātu nelielu aizdegtu lāpu pacēlās augšup un sakļāvās vienotā uguns masā. Līdz stadionam olimpiskā uguns nokļuva motorlaivā pa ūdens ceļu, kur to pārņēma titulētais Lielbritānijas airēšanas veterāns Stīvs Redgreivs.

Olimpiādes atklāšanas svētkus sāka pirmais "Tour de France" uzvarējušais Lielbritānijas riteņbraucējs Bredlijs Viginss, iezvanot milzu zvanu un ievadot emocionāli vērienīgo šovu "Brīnumu Salas". Tajā atspoguļojās britu nacionālajam pašlepnumam zīmīgas ainas, tajā pašā laikā arī veselīga pašironija par nācijai ikoniskām vērtībām. Šova režisors Denijs Boils atturējās no centieniem piesaistīt skatītāju uzmanību ar gigantiskiem efektiem, tā vietā akcentējot kultūras iezīmes un piesaisti dažādiem Britu salu vēstures aspektiem. Sava loma 60 000 skatītāju klātienē vērotajā ceremonijā bija gan Džeimsa Bonda iemiesojuma Daniela Kreiga kino saspēlei ar karalieni Elizabeti II, gan komiķim Rovanam Atkinsonam, kā arī dažādās paaudzēs savulaik popularitāti iemantojušam britu rokam un popmūzikai.

Sekoja vairāk nekā stundu ilgusī sportistu parāde, kas tradicionāli sākās ar Grieķijas delegācijas iesoļošanu stadionā, bet pēdējie savu līdzjutēju atbalstīti parādījās mājinieki briti. Latvijas karognesējs parādē bija pludmales volejbolists Mārtiņš Pļaviņš, aiz kura soļoja citi delegācijas dalībnieki. Dalībai atklāšanas pasākumā pieteica visus 26 Latvijas sportistus, kas piektdien jau bija ieradušies olimpiskajā ciematā. Vairāki atlēti, kam jau sestdien sāksies sacensības, izvēlējās atklāšanu vērot no skatītāju tribīnēm, bet parādē piedalījās arī daudzi treneri un iepriekš panākumus olimpiskajās spēlēs guvuši meistari. No skatītāju vietām Latvijas sportistus sveica arī Valsts prezidents Andris Bērziņš.

Pēc oficiālās daļas ceremonijas turpinājums vairāk līdzinājās neformāliem svētkiem, nevis stingri reglamentētam pasākumam, ko noslēdza britu popmākslinieka Pola Makartnija uzstāšanās.

Līdz 12.augustam olimpiskajās sacensībās startēs vairāk nekā 10 000 sportistu no 204 olimpiskajām komandām, sacenšoties 26 sporta veidos un cīnoties par 203 medaļu komplektiem.

Latvijas delegācijā ir iekļauti 46 sportisti divpadsmit sporta veidos - brīvajā cīņā, džudo, galda tenisā, modernajā pieccīņā, peldēšanā, riteņbraukšanā, smaiļošanā, svarcelšanā, šaušanā, vieglatlētikā, kā arī vingrošanā un pludmales volejbolā. Latvijas 45 atlēti olimpisko medaļu izcīņā iesaistīsies 30 disciplīnās, bet savainojuma dēļ starts ies secen sprinterim Ronaldam Arājam. Latvijas sportistiem talkā nāks arī 61 apkalpojošā personāla darbinieks - treneri, tehniskie darbinieki, mediķi un delegācijas vadība.

Olimpisko spēļu rīkotāji Londonas spēles apmeklēt ielūguši arī Valsts prezidentu Bērziņu, premjerministru Valdi Dombrovski un par sportu valstī atbildīgo izglītības un zinātnes ministru Robertu Ķīli. SOK lūgto viesu vidū ir arī Latvijas olimpiskās komitejas (LOK) prezidents Aldons Vrubļevskis un LOK ģenerālsekretārs Einars Fogelis.

Gundars Galkins, (371) 67088625, [email protected]